PLAN NA WIELKI POST – PARAFIA NMP KRÓLOWEJ POLSKI
Nabożnstwo 40-godzinne
Przed nami czas Wielkiego Postu, który zostanie poprzedzony nabożeństwem czterdziestogodzinnym. Rozpoczniemy je dzisiaj po Mszy św. o godz. 12:30. Jest ono przebłaganiem za grzechy karnawału.
To nabożeństwo to Adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa dzisiaj do 18.25 i będzie kontynuowana jutro i we wtorek między 8.00 a 18.25 (w razie ewentualnych pogrzebów godziny te mogą ulec zmianie). Od dziś do wtorku o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Koronka Pokoju a o godz. 18:00 różaniec. We wtorek o godz. 18.00 nabożeństwo przebłagalne. Ten czas 40-godzinny chcemy poświęcić w intencji pokoju w Europie, zwłaszcza na Ukrainie w przededniu 1. rocznicy rozpoczęcia wojny, oraz w intencji ofiar i poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Zachęcamy wiernych, by przychodzili do kościoła i modlili się w tej intencji.
Można zyskać Odpust zupełny za nawiedzenie i Adoracja Najświętszego Sakramentu trwające pół godziny.
W Środę Popielcową 22 lutego Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem o 6.30, 8.00, 9.00, 16.00, 17.00 i 18.30. Po Mszach św. Concordia będzie rozprowadzać zdrapki wielkopostne, które mają pomóc nam w dobrym przeżyciu tego czasu. Ofiary zostaną przeznaczone na działalność duszpasterską wspólnoty.
W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Polega on na wstrzemięźliwości
od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego tylko posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone, co do ilości. Do praktyki tej zobowiązani są katolicy pomiędzy 18 a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęca się do czynnego włączenia się w ten akt pokuty na miarę możliwości. Wszystkich powyżej 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
O godz. 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego i Koronka Pokoju oraz adoracja do godz. 16.00.
REKOLEKCJE PARAFIALNE
DLA DOROSŁYCH:
Termin: od 25.02 (sobota wieczór) - 1.03 (środa)
Rekolekcje dla dorosłych prowadzi: ks. Andrzej Niemcewicz – Dyrektor SNE
Msze św. rekolekcyjne będą sprawowane:
25.02 – godz. 18:30 (z formularza niedzielnego)
26.02 – wg porządku niedzielnego
27.02-01.03 – godz. 9:00, 18:30, 20:00 (dla późno pracujących i młodzieży). Nie będzie Mszy św. o godz. 6:30 i 7:30.
Spowiedź św. rekolekcyjna przez całe rekolekcje pół godziny przed Mszami świętymi.
DLA DZIECI:
Rekolekcje dla dzieci poprowadzi: ks. Andrzej Niemcewicz
Msze św. rekolekcyjne będą sprawowane:
26.02 – godz. 11:00
27.02-01.03: klasy 0-3 godz. 14.00; klasy 4-6 godz. 15.00; klasy 7-8 godz. 16.00
Spowiedź św. rekolekcyjna w ostatni dzień rekolekcji.
Można zyskać odpust zupełny za uczestniczenie w ćwiczeniach duchowych (np. rekolekcjach i misjach parafialnych), trwających przynajmniej trzy pełne dni.
NABOŻEŃSTWO GORZKICH ŻALI
Gorzkie żale będą śpiewane dwa razy w niedziele:
- po Mszy św. godz. 9:30
- o godz. 17:45 z kazaniem pasyjnym. Z racji na 40 lecie naszej parafii odczytamy kazania pasyjne śp. ks. Zygmunta Malińskiego
NABOŻEŃSTWO DROGI KRZYŻOWEJ
W każdy piątek Wielkiego Postu o godz.: 8:00 17:00 (dla dzieci), 18:00, 20:00 (dla młodzieży i osób do późna pracujących)
Drogę Krzyżową z naszego kościoła do parafii Boromeusza 31 marca po mszy o godzinie 18.30
Przypominamy, iż pod zwykłymi warunkami*, można uzyskać odpust zupełny za udział w Drodze Krzyżowej. Można go ofiarować w intencji swojej lub jakiejś osoby zmarłej.
Zgodnie z wykazem odpustów zupełnych i cząstkowych, podanych przez Penitencjarię Apostolską w p.63., aby za odprawienie Drogi Krzyżowej uzyskać odpust zupełny, należy spełnić następujące warunki:
– odprawić przed stacjami Drogi Krzyżowej;
– musi być 14 krzyżyków;
– rozważanie Męki i śmierci Chrystusa (nie jest konieczne rozmyślanie o poszczególnych tajemnicach każdej stacji);
– wymaga się przechodzenia od jednej stacji do drugiej (przy publicznym odprawianiu wystarczy, aby prowadzący przechodził, jeśli wszyscy wierni nie mogą tego czynić);
Kto w ten sposób, z powodu słusznej przeszkody, np. choroby, podróży, zamknięcia kościoła itp. nie może odprawić Drogi Krzyżowej wg podanych warunków – zyskuje odpust zupełny, jeśli przynajmniej przez pół godziny odda się pobożnemu czytaniu albo rozważaniu Męki Pana Jezusa.
Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali w jakimkolwiek kościele lub kaplicy na terenie Polski – wierny zyskuje odpusty zupełny raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu.
* – Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
– Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy)
– Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
– Przyjęcie Komunii świętej
– Odmówienie modlitwy (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach z kalendarzem na dany miesiąc)
– Wykonanie czynności związanej z odpustem
Korzystajmy z darów Bożego Miłosierdzia!
NIEDZIELA PALMOWA
Poświęcenie palem na każdy Mszy św.
O godz. 10:40 Poświęcenie palm i procesja spod figurki Matki Bożej w Śmiechowie do naszego kościoła.
PONADTO:
- Ofiary z jałmużny wielkopostnej zostaną przeznaczone na działalność naszej CARITAS
- Spowiedź wielkanocna trwa od środy popielcowej do niedzieli Trójcy Świętej, to jest 4 czerwca. każdy wierny jest zobowiązany do niej.