List ks. proboszcza

40-lecie parafii

28 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

List księdza Proboszcza z okazji 40-lecia obchodów powstania naszej Parafii.

 

Drodzy siostry i bracia! Dzisiaj rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na Przyjście Pana. Pan jest blisko i Pan przychodzi do nas. Ale ten Adwent będzie dla naszej wspólnoty parafialnej inny. 8 grudnia zakończy się Rok świętego Józefa, który zostanie zakończony zawierzeniem Kościoła, naszej Ojczyzny Świętemu Józefowi. W Kaliszu w centralnym Sanktuarium św. Józefa w Polsce to wydarzenie miało miejsce 07 października. A teraz ma być ponowione we wszystkich Kościołach naszej Archidiecezji. Jednakże w tym dniu nasza parafia wejdzie w 40-ty rok swego istnienia. Przypomnijmy 8 grudnia 1982 roku biskup chełmiński Marian Przykucki erygował parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie. Została ona utworzona z części parafii św. Anny i św. Trójcy. To tak zwany RUBINOWY JUBILEUSZ. Z drugiej strony w październiku a dokładniej 25 października tego roku weszliśmy  w 25 rok konsekracji naszego kościoła. To z kolei będzie Srebrny jubileusz, gdy nasza świątynia została oddana Panu Bogu „na własność” i poświęcona przez księdza arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. To czas pewnej refleksji, którą warto podjąć, czy nasza parafia stała się Wspólnotą, czy tylko gromadzi się wokół kościoła, który został zbudowany wysiłkiem wielu wiernych. To również czas modlitwy za wszystkich, którzy naszą wspólnotę parafialną tworzą i tworzyli pod przewodnictwem ks. Zygmunta Malińskiego, ks. Piotra Żyndy czy moją. Pragniemy ten czas przeżyć jako czas dany przez Boga, ten który minął i ten który przyjdzie . Z tej okazji w każdy czwartek po wieczornej Mszy świętej, na początku adoracji Najświętszego Sakramentu będziemy odmawiać Litanię do Najświętszej Mary Panny Częstochowskiej Królowej Polski. Będzie to modlitwa w intencji naszej Parafii o Boże błogosławieństwo dla żyjących i życie wieczne dla zmarłych naszych Parafian i Budowniczych Kościoła oraz modlitwa o dobre przeżycie Misji Świętych, które w przyszłym Roku od 20 do 27 listopada będziemy przeżywali z okazji Jubileuszu naszej Parafii. Nic nie może lepiej przygotować do przeżycia misji, niż modlitwa i to przez wstawiennictwo naszej Pani i Królowej. Misje Święte dla dorosłych i młodzieży będzie głosił ks. Maciej Bała, profesor Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, szczególnie trafiający do młodszego pokolenia.  Już dziś zachęcamy do duchowego przygotowania się do tego wydarzenia.

Co dalej? Już wkrótce zostanie wydrukowany i będzie dostępny jubileuszowy kalendarz, który przypomni nam stare i nowe zdjęcia parafialne, które są historią naszej parafii. Mamy nadzieję, że ten kalendarz jednym przypomni historię a dla innych będzie jakąś motywacją do dalszego współtworzenia naszej wspólnoty. Dziękuję Młodzieży Wspólnoty Concordia, która przygotowywała ten kalendarz wraz z ks. Wojciechem od dłuższego czasu.

Dodatkowo obu Jubileuszom - 40-lecia utworzenia parafii i 25-lecia konsekracji kościoła - będą towarzyszyły pewne wydarzenia, które być może jakoś skoncentrują naszą uwagę na naszym Panu Jezusie, ale i też zacieśnią więzi między parafianami i nie tylko. Mamy nadzieję, że takim wydarzeniem będzie przedstawienie bożonarodzeniowe, przygotowane przez Wspólnotę Młodzieżową „Concordia” w dniu 6 stycznia 2022 roku. Innym takim wydarzeniem ma być koncert kolędowy Golec Orkiestra, który planowany jest 18 stycznia 2022, we wtorek na godzinę 17.00. Pewnym mankamentem będzie to, że koncert ten będzie biletowany. Od jakiegoś czasu można kupić bilety na ten koncert w Internecie, a wkrótce będą dostępne i w kościele bezpośrednio. Cena to 80 zł. Musze powiedzieć, że ten koncert był planowany już w styczniu tego roku ale z uwagi na pandemię się nie odbył i został przeniesiony przez poprzedniego proboszcza ks. Piotra na ten rok i ta decyzja została podtrzymana. Jeżeli dojdzie do niego, bo widzimy że sytuacja epidemiczna jest dość mało stabilna. Kolejnym wydarzeniem duchowym przeżywanego Jubileuszu będę rekolekcje wielkopostne, które rozpoczną się w Niedziele po Popielcu 6 marca. W tym duchu będziemy również przeżywać Święta Wielkanocne oraz odpust parafialny 3 maja. Podobnie jak w 85-lecie poświęcenia figury Matki Bożej Królowej Polski na Śmiechowie, chcemy, by odpust rozpoczął się właśnie u naszej Królowej modlitwą Anioł Pański a następnie przejściem do Kościoła i Uroczystą Mszą świętą w intencji naszej Ojczyzny i naszej Parafii, jak to bywało w zeszłych latach. Również wydarzenia, które tradycyjnie były wpisane do kalendarza naszej parafii m. in. Pielgrzymka do Sianowa oraz Swarzewa, rocznica poświęcenia figury Matki Bożej Królowej Polski i inne wpiszą się w klimat naszego Jubileuszu.

W związku z przeżywanym Jubileuszem chciałbym, aby w naszej parafii powstały dwie kaplice, które będą trwałym znakiem przeżytego Jubileuszu i będą gromadziły wiernych na modlitwie w naszej świątyni. To kaplica Miłosierdzia Bożego oraz kaplica św. Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego, beatyfikowanego w tym roku 12 września.

Pan profesor Adam Brincken, który jest autorem polichromii w ołtarzu głównym bez wahania wyraził gotowość przygotowania projektu obu kaplic, tak by cały wystrój kościoła pasował do siebie. Wydaje się, że kaplica Miłosierdzia Bożego mogłaby zostać umiejscowiona za chrzcielnicą. Wpisuje się to w pewien klimat NADZIEI, który zauważamy po lewej stronie prezbiterium, patrząc od strony wiernych. O chrzcie świętym, święty Paweł mówi: „W nadziei już jesteśmy zbawieni”/Rz 8,24/. Chrzest daje nadzieję życia wiecznego. Drugim symbolem nadziei, który odkrywamy jest wizerunek Ducha Świętego w płomieniu nad Chrzcielnicą. Tylko życie w Duchu Świętym daje nadzieję człowiekowi. Duch Święty prowadzi człowieka w swoich darach: mądrości, radzie, rozumie, męstwie, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Dopełnieniem tej nadziei jest Wizerunek Miłosierdzia Bożego.

Święta Faustyna relacjonuje w Dzienniczku: ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie (Dz. 47).

A do niedowiarków Pan Jezus przemówił: „Dam przełożonym poznać, przez łaski, których udzielę przez ten obraz” /Dz 51/ Dalej Pan Jezus powiedział: "Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła Miłosierdzia; tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu ufam Tobie" (Dz 327). "Przez ten obraz udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech mają przystęp wszystkie dusze do niego" (Dz 570). "Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały" (Dz 48).

A słowa Pana Jezusa "Przez ten obraz udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech mają przystęp wszelka dusz do niego" (Dz 570) wydają się nawet obowiązkiem, by w kościele człowiek maił przystęp do tego naczynia Miłosierdzia Bożego, którym jest Wizerunek z podpisem „Jezu ufam Tobie!” Zobaczmy, że jesteśmy jedynym kościołem w Wejherowie, a może i nawet w diecezji, a może nawet i w Polsce , w którym nie ma tego Naczynia Miłosierdzia Bożego, do którego dusza ma przystęp. Jubileusz jest piękną okazją, aby w naszej świątyni pojawiła się kaplica Jezusa Miłosiernego. Byłby to piękne, by następnie wierni sami gromadzili się o godz. 15.00, by przy tej kaplicy odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego!

Z kolei umiejscowienie kaplicy Jana Pawła II i bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego mogłoby mieć miejsce za  obrazem Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski. Ci dwaj wielcy święci Polacy byli właśnie wielkimi czcicielami naszej Patronki. Czarna Madonna – Królowa Polski to można tak powiedzieć ich „oczko w głowie”.  Słowa Jana Pawła II „Totus Tuus ego sum et omnia mea Tua sunt. Accipio Te in mea omnia. Praebe mihi cor Tuum, Maria. - Jestem cały Twój i wszystko, co moje, do Ciebie należy. Przyjmuję Ciebie całym sobą. Daj mi swoje Serce, Maryjo” - To cytat z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii Grignion de Montfort (1673–1716) . Ile miłości do Maryi. Podobne słowa, mówi kardynał Wyszyński, które niedawno nawet wisiały na banerze w naszym Kościele przy okazji jego beatyfikacji: „Wszystko postawiłem na Maryję”. To Ci, którzy nam pomogą czcić naszą Patronkę Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. Samo imię Maryja oznacza „Umiłowana przez Jahwe” – umiłowana przez Boga. Te Trzy święte postaci Maryja, Jan Paweł II i Stefan Kardynał Wyszyński mówią o Miłości Boga, który chce wszystkich zbawić i wpisują się w dogmat świętych obcowania. Całość będzie miała wiec charakter tryptyku: Wiara – ołtarz główny, Nadzieja – chrzcielnica i kaplica Miłosierdzia z unoszącym się Duchem Świętym oraz Miłość z Matką Najświętszą Królową Polski i świętymi Janem Pawłem II oraz kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

Takim marzeniem moim jest to by kaplica Jana Pawła II i bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego została poświęcona przez jednego z biskupów w dniu Jubileuszu 25-lecia konsekracji Kościoła tj 25 października a Kaplica Miłosierdzia Bożego
w 40-lecie powstania naszej parafii czyli 08 grudnia 2022 roku przez księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdę. Pan profesor Adam Brincken już 9 września rozpisał harmonogram prac, które trzeba wykonać, by te terminy zostały dotrzymane. Aktualnie przygotowywane są projekty.

Drodzy Parafianie w związku z tymi planami składam serdecznie Bóg zapłać za wszelkie ofiary, które będą składane m. in. na te cele. Być może jeszcze uda się odświeżyć polichromię głównego ołtarza, gdyby pan profesor uznał to za zasadne lub dokończyć jeszcze prace związane z organami w naszej świątyni, które również wymagają jeszcze trochę wysiłku. Raz w miesiącu, w niedzielę będziemy zbierali specjalną składkę na ten cel. Pierwsza taka składka będzie w przyszłą niedzielę 5 grudnia. Już dzisiaj składam wielkie Bóg zapłać za złożone ofiary.

Cóż są to plany, które jednak uzależnione są w wielkim stopniu od ofiarności wiernych, a jak wiemy z planami bywa różnie. Przysłowie mówi: „Chcesz rozśmieszyć Pana Boga, to powiedz mu o swoich planach. Mam nadzieję, że Pan Bóg dzisiaj bawił się dobrze ;).

Całość tego listu oraz harmonogram prac, które przedstawił pan profesor Adam Brincken zostaną po dzisiejszej niedzieli zamieszczone na stronie naszej parafii. Czytając ten harmonogram można również zaproponować jakąś inną formę pomocy w tym dziele, jak np. przewiezienie rzeźb z Krakowa do Gdańska, aprowizacja pracowników na czas montażu w kościele i inne. Polecamy to pamięci wiernych.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Ks. Andrzej Nowak – proboszcz

 

Harmonogram przewidywanych prac – prof. Adam Brincken
KOŚCIÓŁ pw. NMP KRÓLOWEJ POLSKI W WEJHEROWIE

INFORMACJE WSTĘPNE DOTYCZĄCE REALIZACJI DWÓCH KAPLIC

1. Kaplica Miłosierdzia Bożego /wg łagiewnickiego obrazu Jezu Ufam Tobie/ jak i Kaplica św. Jana
    Pawła II i błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego posadowione będą symetrycznie na
    osiach obu ścian na ten cel wskazanych.
2. Obszarem obu Kaplic będą /wystające na grubość ok. 20 cm/ ściany w formie płaskich
    prostopadłościanów /o wysokościach od posadzki do szczytu ścian i jednakowych szerokościach
    ok. 2,5-3.0 metra.
3. Taką samą szerokość mieć będzie stopień każdej z Kaplic /też o wysokościach ok. 20 cm/
4. Proponuję by ściany czołowe wymurowane zostały z pustaków gipsowych zaś stopnie wylane
    z betonu potem polerowanego /na błysk/
5. Prace wskazane powyżej powinny być wykonane przez fachowców i były niezależne
    w czasie i kosztach od wystroju Kaplic, podobnie system bocznych oświetleń.
Terminy :
- W początkach listopada zostaną zaprezentowane projekty obu Kaplic.
- Po ich zatwierdzeniu dwóch rzeźbiarzy pod moim kierownictwem przystąpi do realizacji dwóch
  płaskorzeźb o wymiarach ścian Kaplic.
- Prace te będą prowadzone w Pracowniach artystów.
- Obie płaskorzeźby zastaną zaprezentowane Księdzu Proboszczowi do akceptacji /maj-czerwiec
  2022/.
- Następnie stworzone zostaną formy odlewnicze. Płaskorzeźby odlane zostaną w stiuku /mieszanka
  szlachetnych gipsów i mączki marmurowej/.
- W lipcu nastąpi rzeźbiarski etap końcowy w formie montażu obu płaskorzeźb na ścianach Kaplic.
- Polichromowanie płaskorzeźb i całości ścian Kaplic nastąpi w miesiącach sierpień-wrzesień po
  całkowitym ich wyschnięciu; zostanie wykonana przez dwoje artystów /przeze mnie i moją żonę/
  przy użyciu włoskich farb firmy Maimeri ze współudziałem elementów złota i srebra.
Informacje organizacyjne :
- Konieczny będzie transport płaskorzeźb z pracowni artystów do Wejherowa oraz zapewnienie
   wszystkim wykonawcom zakwaterowania i wyżywienia na czas montażu na ścianach
   /ok. 2 tygodnie/ i realizacji polichromii /ok. 4-5 tygodni/.
- Organizacja materiałów artystycznych do realizacji leży po stronie wykonawców.
Szacunkowy koszt całości : /bez prac budowlanych, aprowizacji i transportu/ jednej Kaplicy to kwota ok. 45-50 tys. Mieści się w niej honorariom za projekty i wykonanie dzieła /praca 4 artystów/ oraz koszt materiałów do ich realizacji. Honorarium za projekty i zaliczka na zakup materiałów artystycznych powinny zostać wypłacone w chwili akceptacji projektów /listopad/


Kraków  9.09.2021 r.                                                                                                                                               prof. Adam Brincken

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe aktualności


Rozważania o życiu

» więcej

Jak przyjęliście naukę o Chrystusie Jezusie jako Panu, tak w Nim postępujcie: zapuśćcie w Niego korzenie i na Nim dalej się budujcie

List do Kolosan

Ciekawostki o parafii

Poznaj obecne i historyczne fakty


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
178 0.19274377822876