85 lat figury Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

20 września 1936-2021

7 września 2021

19 września 2021, w niedzielę, będziemy przeżywać 85. rocznice poświęcenia figury Matki Bożej Królowej Polski, która patronuje naszej parafii. Figurę poświęcił ks. Prałat Edmund Roszczynialski /zamordowany przez Niemców w na początku II wojny światowej/ 20 września 1936 roku. Z tej okazji zapraszamy parafian na nabożeństwo do naszej Patronki przy Jej figurze,  dzień wcześniej tj. 19 września, w niedzielę o godz. 12.00 - w samo południe, pod przewodnictwem ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Program uroczystości:

12.00. - Anioł Pański i nabozenstwo do Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

12.15.  - przejście z modlitwą różańcową do kościoła: ul. Gdanską -równoległą do trasy S6 - ul. Piotra Skargi, ks. Z Malińskiego do kościoła

12.30 - Msza święta o Najświętszej Maryti Pannie Królowej Polski w intencji naszej parafii oraz Chóru Parafialnego "Laudate Dominum" w 9 roczniće powstania.

Serdecznie zapraszamy naszych wiernych!!!

 

Krótki opis historia figury Matki Bożej Królowej Korony Polskiej

Działkowcy pod kierownictwem Ludwika Wiśniewskiego, wywodzący się z bezrobotnych i najbiedniejszych mieszkańców, Wejherowa otrzymali 8 ha terenu położonego po lewej stronie traktu Wejherowo-Reda. Dzięki inicjatywie burmistrza Teodora Bolduana otrzymali dotacje z Rady Miejskiej oraz pomoc wojewody pomorskiego Stefana Kirtiklisa w postaci pieniędzy i 850 drzewek owocowych.

Mieszkańcy podziękowali nie tylko burmistrzowi i wojewodzie, ale za poprawę swojego bytu postanowili złożyć votum fundując figurkę Matki Bożej, która stanęła w centrum osiedla. Obok figurki stanęła dzwonnica z dzwonem o wadze100 kg, który wzywał mieszkańców do modlitwy na Anioł Pański. Stąd nazwa dzwonu „Anioł Pański”. 20 września 1936 r. figurkę MB oraz os. działkowców poświęcił ks. prałat Edmund Roszczynialski.

W 1939 roku Niemcy zabrali dzwon przetapiając go na cele militarne i dwukrotnie zamierzali zniszczyć figurę. Kiedy w styczniu 1940 pod osłoną nocy nie udało im się rozwalić młotami figury, następnym razem do akcji wykorzystali więźniów wejherowskiego Zakładu Karnego, którzy wykopali olbrzymi dół i zakopali w nim figurę wraz z postumentem. W 1946 roku figurę odkopano i po renowacji ustawiono na dawnym miejscu. Głównymi inicjatorami byli: Jan Piwnicki, Tadeusz Maliński, Teodor Sikora, Jan Szulc, Florian i Jan  Kierznikowiczowie oraz Jan Kiowski.

W 2001 została przeprowadzona modernizacja drogi krajowej nr 6, po której figura znalazła się poniżej poziomu drogi i podjęto decyzję o jej podniesieniu. Dzięki inicjatywie prezydenta Krzysztofa Hildebrandta figura została ustawiona na podwyższonym fundamencie i odnowiona pod okiem konserwatora zabytków. W kolejnych latach został odnowiony i utwardzony teren wokół figury, odnowiono dzwonnicę a w jej wnętrzu wbudowano nowy mechanizm uruchamiający automatycznie dzwon, pomalowano też korony Matki Bożej i Dzieciątka. Przez wszystkie lata figurka była otoczona opieka mieszkańców. Główną opiekunką była nie żyjąca już Wanda Piwnicka. Pomocy w jej odnawianiu i usprawnianiu udzielali m.in. Sławomir Pietrowski i Jarosław Kierznikowicz.

 

 

wejherowo24.info

 

Pozostałe aktualności


Rozważania o życiu

» więcej

Przekonacie się, że Ja jestem Panem, gdy otworzę wasze groby i wyprowadzę was z grobów, ludu mój.

Ez 37, 13

Ciekawostki o parafii

Poznaj obecne i historyczne fakty


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
176 0.088366985321045