W Niedzielę Słowa Bożego, która przypada w trzecią niedzielę zwykłą w Roku kościelnym, w tym roku 22 stycznia 2023 roku, przybył na zaproszenie ks. bp Piotr Przyborek. W zeszłym roku również gościł w naszej parafii i wygłosił konferencję oraz sprawował wieczorną Mszę świętą. Tym razem miał włączyć kandydatów i kandydatki do posługi Lektora Słowa Bożego. Równolegle papież Franciszek uczynił to w Watykanie. Stało się to możliwe dzięki decyzji papieża Franciszka zawartej w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Spiritus Domini” z dnia 10 stycznia 2021 roku o zmianie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu.
12 grudnia 2021 r. Konferencja Episkopatu Polski wsłuchując się we wskazania papieża Franciszka, zatwierdziła dekret ogólny dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń kapłańskich.
Zgodnie z treścią tego dekretu, w Polsce biskupi mogą udzielać posług stałego lektoratu i akolitatu kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia oraz odznaczają się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi. Dzięki tym decyzjom w naszej parafii podjęliśmy inicjatywę przygotowania do Lektoratu ministrantów Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Osoby Świeckie, które będą czytały Słowo Boże podczas zgromadzenia Liturgicznego. Zgłosiło się dziewięć Pań, które są gotowe, by pełnić taką posługę w naszej parafii. Niestety jedna z Pań zaniemogła nie mogła wziąć udziału w niedzielnej uroczystości.
Te Panie to:
Bogusława Pleger, Ewa Domeracka – Miotk, Ewa Okroj, Alicja Dzięgielelowska, Krystyna Kościelska, Anna Wasilka, Elżbieta Konkol, Maria Seredyńska, oraz ministranci LSO: Bartomiej Szulc, Szymon Paczkowski. Juliusz Jakubowski
Posługa Lektorów Świeckich polega przede wszystkim na tym, by czytać Słowo Boże na Mszy świętej, szczególnie wtedy, gdy nie ma Lektorów z LSO lub jest tylko jeden. Przeważnie doświadczamy tego w czasie Mszy św. w dni powszednie, kiedy Młodzież z Liturgicznej Służby Ołtarza przebywa w szkole, czy na zajęciach. W czasie niedzielnej uroczystości ks. bp Piotr ochrzcił również dwójkę dzieci. Msza święta o godzinie 12.30 była bardzo rozbudowana liturgicznie. W homilii ks biskup nawiązał do Słowa Bożego, które jest niezwykłą światłością, o której mówi księga Rodzaju „niechaj stanie się Światłość” /Rdz 1,3/, a przemawia ona do nas w czasie Wigilii Paschalnej, kiedy to do ciemnego kościoła wnosi się świecę paschalną, a od niej zapalają się inne i ciemność zostaje przełamana. Światło Słowa ma kształtować nasze serca. Po homilii ks. biskup włączył w posługę Słowa Bożego osiem Pań, jako lektorów świeckich i trzech kandydatów z Liturgicznej Służby Ołtarza. Następnie ks bp udzieli chrztu świętego dwójce dzieci Wiktorii i Szymonowi. Po Mszy świętej ks. biskup poczęstował nowych lektorów i lektorki oraz rodziców i rodziców chrzestnych pierniczkami, które specjalnie przywiózł, by zaznaczyć, że „Słowo Boże jest słodsze niż miód” – nawiązując do Psalmu 19, 11. Następnie wręczył lektorom dyplom potwierdzajacy włączenie do grona Lektorów oraz książkę bp Grzegorza Rysia "Piąta Ewangelia". Całą uroczystość zwieńczyła wspólna fotografia z Nowymi Lektorami Stałymi.
Foto – Kasia Matusiak