25+10 Jubileusz pana Wiesława i Chóru

18.09.2022

19 września 2022

19 września 2012 roku powstał w naszej parafii chór mieszany Laudate Dominum, z inicjatywy organisty pana Wiesława Tyszera, który udział w konkursach i koncertach miejskich, powiatowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, otrzymując różne wyróżnienia i nagrody. Tak się zbiegło, pan Wiesław Tyszer nasz organista obchodził 25 lat pracy w kościele, poczynając od Wejherowskiej Fary, poprzez kościół św. Antoniego w Redzie i w naszej parafii oraz  10. rocznica powstania naszego chóru wypadła w tym roku. Jubileusz rozpoczął się od przygotowań długich i żmudnych prób chóru, w środowe wieczory a czasem i częściej w domu parafialnym i kościele. 18 września, w niedzielę na Mszy św. wieczornej ks. Piotr, opiekun chóru w towarzystwie ks. proboszcza odprawił Mszę św. dziękczynno-jubileuszową w intencji pana Wiesława i Chóru. Chór stworzył piękną oprawę liturgiczną Eucharystii. Po Mszy św. rozpoczął się koncert Jubileuszowy. Na początku usłyszeliśmy utwory instrumentalne na flet, organy i trąbkę, które grali, Barbara Tyszer – flet, Damian Dampc – trąbka i Wiesław Tyszer – organy.  Były to utwory:

„Preludium g-moll" Antoniego Wierzbickiego - organisty katedry we Włocławku, kompozytora i pedagoga; utwór ten to tzw miniatura organowa, czyli krótki utwór muzyczny na organy solo;

następnie usłyszeliśmy:

„Ave Maria" Michała Lorenca w wersji na flet i organy oraz:

„Marsz Księcia Danii" Jeremiasza Clarka (Klarka) na trąbkę i organy.

Między dwiema częściami koncertu głos zabrała pani Starosta Wejherowska Gabriela Lisius, która wręczyła Chórowi Laudate Dominum medal przyznany przez Radę Powiatu Wejherowskiego 2 września 2022r. za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego. Gratulujemy! Następnie ks. proboszcz przeczytał List gratulacyjny i specjalne błogosławieństwo dla pana Wiesława Tyszera od księdza arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Po chwili dla fotoreporterów rozpoczął się koncert naszego chóru. Nasi Chórzyści zaprezentowali takie utwory:

Maria Regina Mundi - łacińska parafraza tekstu Apelu Jasnogórskiego:

Maryjo, Królowo świata, Matyjo, Matko Kościoła.

Jesteśmy z Tobą, pamiętamy o Tobie. Czuwamy! w opr. chóralnym W. Tyszer

O Matko miłościwa - słowa z XVII w. melodia podstawowa z XVI w. opr. chóralne Jacek Sykulski

Z dolin tej ziemi - słowa: ks. Bp. Józef Zawitkowski, muz.: Giuseppe de Marzi

Jasnogórska można Pani w oprać. Grzegorza Miśkiewicza

Ave Maris Stella czyli Witaj Gwiazdo Morska..., w opr. Stanisława Kwiatkowskiego

Dzwoneczek Maryi Franza Xavera ENGELHARDTA

Koncert zakończył się

który zakończył się podziękowaniami pana Wiesława Tyszera, który łamiącym się , ze wzruszenia głosem podsumował historię swojego organistowskiego powołania.

 

Powiedział m. in. :

 

"Bardzo serdecznie dziękuję: Państwu za przybycie i wysłuchanie naszej prezentacji,

Dziękuję Chórzystom za 10 lat wspólnej pracy, a przewinęło się przez nasz zespół wraz obecnym składem 73 osoby. Wszystkim, których spotkaliśmy na naszej drodze chóralnej przez te wszystkie lata, a mam na myśli wszystkich Jurorów, dyrygentów, chórzystów z innych chórów, którzy z nami śpiewali podczas różnych koncertów, wszystkich przedstawicieli władz samorządowych, którzy organizowali różne koncerty i konkursy, w których braliśmy udział.

Dziękuję także wszystkim, z którymi dane mi było współpracować przez ostatnie 25 lat pełniąc obowiązki organisty.

Mam na myśli księży i pracowników świeckich z którymi współpracowałem, a którzy wywarli wpływ na to, jak teraz pełnię swoją posługę, (jest wiele ludzi, których wspominam z sentymentem, ale jak to w życiu bywa, są też Ci, których wolę nie pamiętać)

Należy tu wspomnieć tych, dzięki którym w ogóle zacząłem przygodę z organami, a byli to:

ŚP Ks. Bogusław Żurawski - mój pierwszy proboszcz,

Śp Pan Kazimierz Fanslau - wieloletni organista Kolegiaty, z którym

współpracowałem przez prawie 8 lat,

Śp Pan Stanisław Klein - organista parafii Św. Anny z którym zawsze miałem dobre relacje;

Ks. Jan Kowalski - Proboszcz parafii Św. Antoniego w Redzie, gdzie przez niespełna 2 lata miałem ogromną przyjemność grać, Księżom Proboszczom:

Śp Ks. Zygmuntowi Malińskiemu, Ks. Piotrowi Żyndzie (opiekunowi Chóru) oraz Ks. Andrzejowi Nowakowi - z którymi współpracuję tu w Królowej Polski.

Księżom wikariuszom, a było ich wielu przez te lata.

Dziękuję moim nauczycielom ze Studium Organistowskiego w Pelplinie,

a w szczególności Śp. Panu Janowi Modrzewskiemu mojemu profesorowi, który

był moim nauczycielem organów i z ogromną cierpliwością starał się mnie czegoś

nauczyć (a to nie było łatwe) oraz P. Wojciechowi Gdańcowi - nauczycielowi

harmonii, z którym na zajęciach stoczyliśmy niejedną wojenkę.

Dziękuję mojej żonie, która znosi te moje wszystkie szajby, bo życie z takim

dziwakiem jak ja nie jest proste.

Wszystkim za wszystko bardzo dziękuję w imieniu moim i chórzystów”.

Ale tekst musiał dokończyć żona, gdyż wzruszenie był silniejsze. Również podziękowania pani Basia skierowała do Mamy pana Wiesława, która przytoczyła słowa św. Augustyna, który powiedział: „Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko w życiu człowieka jest na właściwym miejscu i to były Jej życzenia również dla zebranych. Uroczystość zakończył ks. Piotr krótkim podsumowaniem i zachętą i błogosławieństwem, po którym zaśpiewano Apel Jasnogórski.

Po Mszy koncercie Chór parafialny i zaproszenie goście spotkali się na krótkiej agapie w Domu katechetycznym, gdzie pan Wiesław i Chór otrzymali Laudacje wygłoszoną przez Dyrygent Chóru Morzanie z Dębogórza pan Paweł Nodzak i pana Tomasz Fopke dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Serdecznie gratulujemy Panu Wiesławowi i Chórowi Laudate Dominum.

Poniżej można zobaczyć Mszę św. oraz koncert zarejestrowany z dwóch stanowisk.

Msza święta Jubileuszowa: 

 

Koncertt Jubileuszowy: Nagranie pana Wiesława:

  Koncert Jubileuszowy - kamera kościelna:

 

 foto: nadmorski.pl i własne

Pozostałe aktualności


Rozważania o życiu

» więcej

Im świętsza jest prawda.. tym pokorniejszy powinien być ten, kto ją głosi.

Mikołaj Gogol

Ciekawostki o parafii

Poznaj obecne i historyczne fakty


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
177 0.099272966384888