II Odpust Kalwaryjski

2022-06-12 Trójcy św.

13 czerwca 2022

12 czerwca 2022 roku. W tym dnu przypadła Uroczystość Trójcy Świętej a co za tym idzie trzy odpusty w naszym dekanacie: II Odpust kalwaryjski na Kalwarii Wejherowskiej, odpust w Farze i odpust bł. Alicji Kotowskiej i 108 męczenników II wojny światowej obchodzony właśnie 12 czerwca w dzień przed ich beatyfikacji tj 13 czerwca 1999 roku. Ten odpust obchodzony jest w Piaśnicy. Przygotowania do Odpustów trwały dość długo. Zjednoczone chór wraz z naszym chórem Laudate Dominum, który wydaje się był fundamentem zjednoczonych chórów, pod dyrekcją p. Wiesława Tyszera ćwiczyły solidnie.

 

Oto co napisał nasz organista:

Dziś, kolejny raz miałem przyjemność poprowadzić zjednoczone zespoły Rady Chórów Kaszubskich.
Podczas sumy odpustowej na Kalwarii Wejherowskiej zaśpiewali:
- Kaszubski Regionalny Chór "Morzanie"
z Dębogórza;
- Zespół Rumianie z Rumi;
- Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka
z Wejherowa;
- Chór mieszany LAUDATE DOMINUM
działający przy parafii NMP Królowej Polski
w Wejherowie, wspierający zespoły Rady.
Łącznie (jeśli tym razem znów się nie pomyliłem) było nas 50 osób i ja.
Po przybyciu procesji na kalwaryjskie wzgórze odbyła się krótka adoracja Najśw. Sakramentu animowana przez moich Laudatów. Zbrzmiała także "Modlitwa o pokój" Norberta Blachy w wykonaniu czterogłosowym wszystkich chórzystów. Potem wiele innych pieśni jedno, dwu i czterogłosowych, które ćwiczyliśmy przez ostatnie cztery tygodnie.
Wszystkim zespołom, zarówno tym którzy byli z nami podczas Odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego (Lutnia z Luzina i Strzelenka z Tuchomia) jak i dziś podczas Uroczystości Trójcy Świętej (chóry wyżej wymienione)
z całego serca dziękuję za cierpliwość i otwartość na te moje "muzyczne szajby". Pokazaliśmy, że jak się chce, to można naprawdę dużo osiągnąć.

 

A tymczasem młodzież naszej parafii niosąca feretrony szukała składu do trzech feretronów i udało się! O godz. 8.15 wyruszyła mini-pielgrzymka z naszej parafii do Klasztoru. Droga była urozmaicony. Przejście kolejowe, chaszcze, znaki drogowe i jakby nie patrzeć pewien ciężar feretronów dawał się we znaki. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszej młodzieży. Zwłaszcza, że szczęśliwie doszliśmy do Klasztoru a potem jeszcze procesja do Kaplicy Trzech Krzyży na Kalwarię i pokłon Trójcy Świętej na zakończenie Mszy św. Czy to koniec? NIE! Nasze feretrony dołączyły do procesji i pokłon oddały Trójcy Świętej w Farze. To było naprawdę piękne.

 

Ciekawostki o parafii

Poznaj obecne i historyczne fakty


Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wejherowie

ul. Ks. Zygmunta Malińskiego 1
84-200 Wejherowo
+48 735 009 424


Numer konta:
83 1160 2202 0000 0000 5400 1635
Ładowanie…
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
182 0.066978931427002